Yerli Otomobil TOGG

03-06-2023 14:14:31

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş bu ayın sonundan itibaren TOGG teslimatlarına başlanacağını açıkladı. Karakaş, TOGG’a yönelik aşırı talep karşısında önümüzdeki yılın üretim kapasitesini arttırmaya çalıştıklarını söyledi.

OGG Teknoloji Kampüsü’nde Ocak ayında başladığı modül ve paket seri üretimini, mart ayında TOGG’un ilk akıllı cihazı T10X’in seri üretimiyle birlikte hızlandıran Siro, 20 GWs kapasiteli Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün inşasına başlıyor. Gemlik’te SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Tören öncesinde açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş “İlk günün heyecanının tekrar yaşıyoruz. Burada TOGG’un temelini atarken yaşadığımız heyecanın bir benzeri. Çünkü bizim için önemli kilometre taşlarından bir tanesi. Biz yola çıktığımız andan itibaren otomobilden fazlası için yola çıktığımızı ifade ettik. Bu aynı zamanda bir ekosistemin kurulması anlamına geldiğini ifade ettik. Ekosistemin farklı boyutları var. Her şeyden önce bir akıllı cihaz boyutu var ki bu T 10X ile ilkini tamamladık. İkincisi dijital platform dijital deneyim. Her türlü yaşam alanına dönüştürmeyi akıllı cihazları bir dijital platform üzerinden yapıyoruz. Üçüncüsü de temiz enerji çözümleri. 19 ay önce yüzde 50 ortaklık kurarak ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda ürünü geliştirmeyi, sadece batarya modülü değil aynı zamanda hücrenin de olduğu bir anlaşmamız oldu. O andan itibaren adım adım ilerledik. Bugün geldiğimiz noktada 607 bin metrekare arazide toplamda 20 GWs kapasitesi olacak bir tesisin temelini atıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TOGG İLE BİRLİKTE 20 BİNİN ÜZERİNDEN İSTİHDAM SAĞLANIR”

Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün istihdam anlamında da önemli katkılarda bulunacağını vurgulayan Karakaş, “Burada istihdam ölçerken sadece bizimle birlikte çalışacak arkadaşlarımızı düşünmememiz gerekiyor beraberinde iş ortakları ile tedarikçilerle bir zinciri de yanında getiriyor. Toplamda 6-7 bin civarında bir istihdam sağlayacaktır. TOGG’da da bu rakam yüksek bir rakamdı. İkisinin birbirine sağladığı istihdamı düşünürsek TOGG ile beraber 20 bin üzerinde bir istihdam sağlanır” şeklinde konuştu.

“HÜCRE TEKNOLOJİSİ ALANINDA DA GERÇEK ANLAMDA BİR OYUNCU OLACAĞIZ”

Tesis ile birlikte batarya teknolojileri konusunda dünyada öne çıkan bir oyuncu olacaklarının altını çizen Karakaş, “Her şeyden önce rekabetçi olacağız. Yeni teknolojiler ve o teknolojilerin fikri mülkiyeti bize ait. Yeni teknolojiler günümüz dünyasında çok hızlı değişiyor gelişiyor. Yıkıcı bir şekilde var olanları da yok ediyor. TOGG olsa da olmasa da elektrikli araçlar Türkiyeye gelecekti. Şimdi TOGG ile birlikte daha hızlı, aha verimli ve ülkemiz için daha faydalı şekilde geliyor. İş ortaklarımızla bu dönüşümü beraber yakalıyoruz. Sadece elektrikli araçlar akıllı cihazlar dünyasında değil batarya ile beraber hücre teknolojisi alanında da gerçek anlamda bir oyuncu olacağız” açıklamalarında bulundu.

Gelişen teknoloji ile TOGG’un menzilinin ve şarj olma süresinin de artabileceğine dikkat çeken Karakaş, “Her şeyden önce bu bizim neden hücre teknolojisine sahip olmak istediğimizi gösteriyor. Gördüğümüz çikolata paketi büyüklüğünde hücremiz. Bunun içerisinde aracımızın ne kadar menzili olduğunu belirliyor. Biz bunun teknolojisine sahipsek biz kendimiz oradaki malzemeleri menzili arttırmaya ve şarjını hızlandırmaya yönelik de kullanabiliriz. Dolayısıyla birim hacme sığdırdığımız menziller artacağı için önümüzdeki dönemlerde 2025 olur 2026 olur şimdiden kestiremiyorum ama geliştirdiğimiz hücrelerin yeni teknolojileri bizim araçlarımızda görüyor olacağız” dedi.

Yorumlar