Google İşletme Hesabı Nedir?

03-06-2023 14:22:47

İşletmelerin müşteri çekebilmesi ancak doğru reklam tekniklerinin kullanılması ile mümkün oluyor. Şu anda bunu doğru şekilde yapmanızın en etkili yolu ise dijital dünyadan faydalanmak. Bunun için yapabileceğiniz pek çok yöntem var. Bir işletme hesabı oluşturmak da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer daha önce duymadıysanız bu hesabın ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google işletme hesabı nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İçeriğimizde bu hesap türünü nasıl oluşturacağınızı adım adım anlatacağız. Bunun yanı sıra işletme hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalara da değineceğiz. İçeriğimizi okuyarak işletme hesabının sağladığı avantajlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. İlk olarak bu hesap türünün ne olduğunu anlatmakla içeriğimize başlayalım.

Google İşletme Hesabı Nedir?

İnternet teknolojisi günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Özellikle akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması, bu teknolojinin pek çok alışkanlığımızı kökten değiştirmesine neden oldu. Örneğin artık hepimiz yeni bir yer duyduğumuzda ya da bir şeyler atıştırmak için bir yere gitmek istediğimizde ilk olarak internette araştırma yapıyoruz. Eğer bir işletme sahibiyseniz, bu durum sizin için oldukça kullanışlı olabilir.

Google işletme hesabı, günümüz dünyasında bir işletmenin görünür olması konusunda oldukça etkili. Eğer bir işletme sahibi iseniz, Google tarafından hizmete sunulan işletme hesabını daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak henüz bu hesabı kullanmıyorsanız aklınızda bazı soru işaretleri olması muhtemel. Gelin bu hesabın ne işe yaradığına daha yakından göz atalım.

Orijinal ismi ile “Google My Business”, temel olarak işletmeler için oluşturulmuş bir hesap türü olarak karşımıza çıkıyor. En basit şekli ile açıklamaya çalışırsak bu hesap, Google üzerinden bir işletme profili oluşturmanıza ve bu profili yönetmenize olanak tanıyan bir araç. İşletme hesabı, işletmeniz ile ilgili tüm bilgileri ve fotoğrafları ayrıntılı bir şekilde sunmanıza olanak tanıyor.

Bu hesap türünün en büyük avantajlarından biri işletme konumunu Google Haritalar’a eklemesi olarak karşımıza çıkıyor. Aslında konum eklemek yalnızca işletme sahiplerinin değil, herkesin kullanabileceği bir özellik. Ancak işletme hesabının bu konuda sağladığı fark, işletme bilgilerinin doğrulanmasını mümkün hale getiriyor olması. Bu durum ise işletmelerin müşteri çekmesi konusunda oldukça etkili oluyor.

İşletme hesabını kullanmak, işletmenizin yalnızca haritalar üzerinde değil arama sonuçlarında da görünmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra işletme türüne bağlı olarak Google Alışveriş kısmında da görünmesine de olanak tanıyor. Kısacası, işletme hesabı ile sahip olduğunuz işletmenin tüm Google hizmetlerinde görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği ile işletme hesabı, daha fazla potansiyel müşteriye daha kolay ulaşmanızı mümkün hale geliyor.

Bu hesap türünün avantajları bu kadarla sınırlı değil. Eğer işletmeniz için bu hesabın tüm avantajlarından faydalanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken ise bir Google işletme profili oluşturmak. Böylece işletmenizi büyütebilir, potansiyel müşterilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Google İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Bir Google işletme hesabı oluşturmak istiyorsanız bunu dakikalar içinde yapmanız mümkün. Tamamen ücretsiz olan bu hesabı açmak için ihtiyacınız olan tek şey bir işletmeye sahip olmak. Peki Google işletme hesabı açma nasıl yapılır? Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

  • İlk olarak standart bir “Google Hesabı” oluşturmanız gerekmektedir. Bu aşamada kişisel hesabınızı da kullanmanız mümkün. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var, kullandığınız hesap müşterilerinizle de paylaşılacak. Bu nedenle istediğiniz profesyonelliği sağlayacak bir hesap kullanmak en iyisi olacaktır.
  • Google işletme hesabı oluşturabilmek için ilk olarak “Google Hesap” sayfasını ziyaret ederek “Hesap Oluşturun” butonuna tıklamalısınız. Ardından sizden istenen tüm bilgileri girerek standart Google hesabını kolaylıkla oluşturmuş olacaksınız.
  • Bu işlemin ardından tarayıcınızın arama çubuğuna “Google Benim İşletmem” yazarak ilgili sayfaya girin.
  • Sonrasında karşınıza çıkacak ekran üzerinden “Şimdi Yönet” butonuna tıklayarak devam edin.
  • Bu aşamada işletmenizin adını girerek “Devam” butonuna tıklayın. Ardından işletme türünü işaretleyerek “İleri” butonuna dokunun.
  • Açılan ekran üzerinden işletmenizin hangi kategoride hizmet verdiğini seçerek tekrar “İleri” butonunu kullanın. Ardından adres bilgilerinizi girerek devam edin. Bu aşamada Google sizin için daha öncesinde haritalara işaretlenmiş olan bazı işletmeleri listeleyebilir. İşletmeniz bunlardan biriyse onu seçin ya da “Bunların Hiçbiri” seçeneği ile devam edin.
  • İşletmenizin konumunu harita üzerinden işaretleyerek tekrar “İleri” butonuna basın. Ardından sizden istenen telefon numarası, web sitesi ve e-posta gibi bilgileri tamamlayarak profilinizi oluşturabilirsiniz.
Yorumlar